Menu

ŁobuzPL

Nie sztuką mieć bałagan, sztuką jest nad nim panować.

FLAWONOIDY leczą z nowotworów.

lobuzpl

 

Czas na fitozwiązki czyli naturalne związki roślinne. Bardzo intensywne prace badawcze nad fitozwiązkami warte są przedstawienia. Więc czynię swą powinność. Duże zainteresowanie wzbudzają znane w przyrodzie związki polifenolowe. Bardzo interesującą frupą ze względu na swoje właściwości biologiczne są flawonoidy ( w grupie polifenoli). Ze względu na farmakologiczne działanie często nazywane witaminą P. W badaniach flawonoidy wykazaują działanie: przeciwutleniające/antyoksydacyjne, przeciwnowotworowe, przeciwzapalne, przeciwmiażdzycowe, spazmolityczne, moczopędnę, detoksykacyjne, hipotensyjne.

 

Wśród flawonoidów możemy wyodrębnić 13 grup:

 • chalkony

 • dihydrochalkony

 • aurony

 • flawony

 • flawonole

 • flawanodiole (leukantocyjanidyny)

 • antocyjanidyny

 • antocyjany

 • izoflawonoidy

 • biflawonoidy

 • polimery proantocyjanidynDziś zajmiemy się działaniem flawonoidów w leczeniu nowotworów.
W badaniach prowadzonych w latach 70. i 80. wykazano, że flawonoidy obniżają aktywność mutagenną prokancerogenów, zmniejszają częstość występowania nowotworów u zwierząt doświadczalnych. Dieta bogata w
izoflawony (produkty sojowe zawierające genisteinę) u kobiet obniża ryzyko występowanie raka piersi, u mężczyzn raka prostaty. Badania wykazują korzystne działania izoflawonów w nowotworach tarczycy, głowy i szyi. Warto podkreślić, że picie dużej ilości zielonej herbaty (zawierającej katechiny) zmniejsza ryzyko wystąpienia nowotworów płuc.

Zielona herbata, która w przeciwieństwie do herbaty czarnej nie jest poddawana procesowi fermentacji, zawiera najwięcej dobroczynnych polifenoli, będących głównym czynnikiem przecirakowym herbaty. Głównym przedstawicielem polifenoli występujących w herbacie jest galusan epigalokatechiny (EGCG) a także galusan epikatechiny (ECG). Związki te wykazują działanie antyoksydacyjne, inhibicyjne w stosunku do enzymów kancerogennych a także działanie antyangiogenne. Polifenole zielonej herbaty mają zdolność hamowania ekspresji genu TNF-alfa.

 

Właściwości antyoksydacyjne jak również oddziaływanie na aktywność enzymów I i II fazy biotransformacji endo- i egzogennych związków czy blokowaniu replikacji DNA przez hamowanie aktywności enzymów biorących udział w tym procesie działa przeciwnowotworowi.

Flawonoidy blokują cykl cykl komórkowy, hamują poliferację, indukują apoptozę komórek nowotworów. Związki te wpływ na aktywność białek odpowiedzialnych za regulację cyklu komórkowego. Flawonoidy mają zdolność do modulowania aktywności enzymów odpowiedzialnych za metabolizm kesnobiotyków, których aktywność biologiczna zmienia się pod wpływem ich działania. Flawonoidy mogą również aktywować jak i hamować aktywność izoform cytochromu p-450. Zaobserwowano, że działanie niektórych flawonoidów,
tangretyny czy chryzyny podwyższa aktywność transferazy glutationowej czy UDP-glukuronowej.

 

Flawonoidy mają zdolność do modyfikowania metabolizmu komórkowego:

 • obniżenie aktywności czynników transkrypcyjnych AP-1 i NF-KB,

 • obniżenie aktywności kinazy C,

 • hamowanie glikoproteiny.

 

Ciekawe wyniki dostarczają badania zastosowania flawonoidów w chemioterapii nowotworów. Mogą one powodować wzrost stężenia niektórych z zastosowanych cytostatyków.

Obiecujące wydaje się zastosowanie tych związków w terapii nowotworów.

 

Ze względu na wzrost spożycia warzyw i owoców flawonoidy mogą stanowić istotny element w profilaktyce nie tylko nowotworów, ale również innych chorób nowotworowych.

 

lobuz

 

Komentarze (1)

Dodaj komentarz
 • akasza75

  Znacie jakieś dobre kantory internetowe? Ja znam jeden kantorinternetowy.pl Nie dość, że kurs jest dobry, to jeszcze można zarobić na ich Programach. Naprawdę dobry kantor.

© ŁobuzPL
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci